Esküvői meghívást kaptunk Tatára, Zoli egyik üzleti partneréről, akivel az évek alatt már-már baráti kapcsolatot alakított ki. Úgy gondoltunk, hogy "vétek" lenne elutazni Tatára kizárólag az esküvőre, ha már arra autókázunk, akkor a bringákat ne hagyjuk itthon.
Utolsó héten foglaltunk szállást. Nehezen kaptunk, több esküvő is lesz, azért sok apartman, panzió teltházas. Lefoglaltam 1 éjszakára a Tata panzióban. alig öt perccel később azt gondoltuk, hogy két éjszakát is ott töltünk. Módosítani szerettük volna a foglalást, de nem volt szabad hely péntekre ezért másik szállás után néztünk. A Napos Aranypart Panzióban volt hely mindkét éjszakára...
Későn indultunk és Tatabányán Mekiztünk is, így 6 óra után foglaltuk el a szállást. Arról most csak annyit írnék, hogy sikerült megtalálnunk eddigi életünk legrosszabb szállását... :(
Gyorsan leszereltük a bringákat és célba vettük a várost, a tavat.
Sajnos nagyon hamar besötétedett, nem volt lehetőségünk körbetekerni a tavat. 9,5 km-t tettünk meg.
Másnap reggeli után ismét a tóhoz kerekeztünk. Zalán túravezető irányításával a másik irányba kezdtük meg a tókerülő tekerésünket.
![]() |
Háttrében a tatai vár |
A Tatai vár Tatán az Öreg-tó partján található vízi vár. Luxemburgi Zsigmond király építette 1397–1409 között, talán a Lackfi család korábbi erődítményének helyén. A Zsigmond által emelt négyzetes alaprajzú, négy saroktornyos, belső udvaros várnak csak déli szárnya áll, hozzá csatlakoznak a többi rész feltárt alapfalai.
![]() |
Keresztelő Szent János szobor |
Keresztelő Szent János szobor – a tó vizében a hattyúpihenő sziklán áll. N. Kovács Mária alkotása, aki elnyerte az akkori Budapest székesfőváros rangos díját, a Ferenc József Nagydíjat, majd a velencei biennálén, Arany érmet. 1942-ben a Melegvíz partján jelölték ki, ahová a tér kialakítása után még abban az évben fel állították. A Második világháború végén megsérült, és a római katolikus nagytemplomban kapott helyet. A szobrot restaurálás után a Tata Barátainak Köre kezdeményezésére, 1989. május 27-én jelenlegi helyén állították fel.
![]() |
Az év fája 2014 |
![]() |
Fel is kell rá mászni! .) |
![]() |
Kávéztunk a Platánban.... |
![]() |
Fagyiztunk, megkóstoltam a sós mogyoró fagyit :) |
![]() |
Bejárat a várhoz |
![]() |
Sétány a tóparton |
Ezután a Cseke-tó felé vettük az irányt, azt is szerettük volna megnézni.
A 23 hektáros, két kis szigettel rendelkező, hangulatos Cseke-tavat mesterséges töltés mögött, a hajdan bővizű források vizével hozták létre. A tavat tápláló források a közeli bányák karsztvízkitermelése miatt az 1960-as években jórészt kiapadtak, a tó vízszintje rohamosan süllyedni kezdett, megmentésére az Öreg-tóból szivattyúzták át a vizet. A tó igazi horgászparadicsom, a hatalmas platánfák, vízre lógó szomorúfüzek között a tó teljes hosszában sorakoznak a kapásra váró horgászok.
Innen az Angolparkba tekertünk.
Az Angolpark története és építményei
Magyarország első angol típusú kertjét 1783-ban az Esterházy család megbízásából Bőhm Ferenc uradalmi mérnök telepítette. Az angolkertek az 1700-as évek közepén jöttek divatba. A francia kert merev, szigorú formái helyett a fákat és bokrokat nem szabályos mértani rendben, hanem csoportokban ültették úgy, hogy minden oldalról szép látványt nyújtsanak. Közöttük leheveredésre, piknikezésre csábító pázsit borította a talajt. Érdekesség, hogy Tatán ültették hazánkban először szomorú fűzeket. Ez a Kínából származó szép növény a romantika korának jellegzetes kerti dísze, később egyik legelterjedtebb fafajtánk lett. A kert kialakításának kedvezett az itteni források feltörő vize és a Cseke-tó, nem véletlen, hogy elsősorban vízkedvelő növényeket ültettek ide.
Műromok
Az Angolpark északi részén, nem messze a tótól találjuk a Charles Moreau által tervezett romantikus műromokat. Az 1801-ben emelt építményhez egy kis ívelt kőhídon át juthatunk, a műromok igazi romok felhasználásával épültek, többek közt a közeli vértesszentkereszti román kori apátság tucatnyi oszlop- és pillérkötegei, valamint domborműves római sírkövek is beépítésre kerültek. A hajdani, közelben fakadó karsztforrások patakja a műromokon folyt keresztül. Az Esterházyak alakították ki az építmény római fürdő jellegét, régebben Mátyás király idejében valóban fürdő állt ezen a helyen.
Egyéb épületek
Ugyancsak Charles Moreau tervezte a tó déli partján álló, 1850-ben épült, romantikus stílusú Török Mecsetet. A kissé elhanyagolt épület előtti padot, Kazinczy Ferenc látogatásainak emlékére állították.
A park bejáratától nem messze van a szépen felújított pálmaház épülete, amely már régóta vendéglátóhelyként üzemel. Nem messze tőle egy mesterséges barlang, az Avernus-barlang látható. A kiskastély kissé elhagyatottnak tűnő klasszicizáló, késő barokk épületét Fellner Jakab kezdte építeni, majd 1784-ben fejezték be. Az Esterházyak hajdani nyári lakában ma hivatalok működnek. Az előtte lévő füves területen Esterházy Ferenc gróf a két világháború között nagyszabású kulturális rendezvénysorozatot szervezett. A mostani szabadtéri színpad is a közelben van.
1948-ban a londoni olimpiára készülődő sportolók megkapták az Angolpark egy részét a felkészülésükhöz. Stílusosan az Angolparkot szemelték ki az akkori vezetők, a helyi párás, nyirkos mikroklíma a londonihoz hasonlító volta miatt. A sikeres olimpiai szereplés után véglegesítették az edzőtábort.
Az egész Angolparkot átszövik a hangulatos kis sétautak, a mindig zöld gyep, a fenséges platánóriások, szomorú füzek elképesztő nyugalmat árasztanak. Csodálatos hely, a toplistám élére került. :)
![]() |
15 km volt a táv |
Hamar haza siettünk, mert készültünk utunk eredeti céljára, az esküvőre. Egy pár kép csak a teljesség kedvéért, bár nem kerékpárral mentünk. :D
Éjjel 3-kor mentünk haza Anita és Laci esküvőjéről, ahol remek hangulat uralkodott és az ételek rendkívül finomak voltak. :)
Néhány óra alvás után kipakoltunk a szállásról, kicsekkoltunk és elindultunk a Turul madárhoz.
Az Angol park felé indultunk, Zalán szeretett volna még ott játszani egy kicsit.
![]() |
Tomi kacsázott :) |
![]() |
Gyönyörű helyeken jártunk... |
Baj után letértünk az aszfaltról, amit hamarosan bánni kezdtünk. :) Először homok nehezítette a haladást, majd cseréptörmelékek, aztán egy kapu, melyre ki volt írva, hogy belépni tilos, magánterület, a kerítésben áram van. Ennek ellenére beléptünk és nemcsak beléptünk, hanem a bicajokat is bevittük . :) Ez a magánterület véget nem akart érni, hosszasan haladtunk benne, lementünk és felmentünk, de másik kaput nem találtunk. Így átmásztuk a kerítésen, bicajokkal együtt.Bebizonyosodott, hogy a kerítésben nincsen áram.... :)
Kiérve a magas zöld növényzetből a Gyöngyök útján találtuk magunkat. Elindultunk Vértesszőlős felé, de éppen csak leereszkedtünk a település szélébe, amikor az első kerekem így szólt: szszszszszszszszszszszsz. :) Szerelés következett...
majd ebéd... konzerv, SPAR.ben vásárolt pékárúval és lakodalmas sütivel. :)
Legurultunk a Mekiig, ahol fagyiztunk és kávéztunk, közben pedig elkezdett esni az eső.... Hosszas nyűglődés után a továbbhaladás mellett döntöttünk. Induláskor láttuk, hogy Zoli hátsó kereke is lapos... Benzinkúton felfújtuk és újratervezés következett. Fáradtak, nyűgösek, kialvatlanok és másnaposok (csak a Zoli) :D voltunk, lapos kerékkel, így elindultunk vissza, Tatára az autónkhoz.
![]() |
19,8 km-t hoztunk össze :) |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése