2015. augusztus 31., hétfő

Trogir látnivalók: az óváros és a sétány műemlékei

Az alábbi leírást úgy ollóztam össze, nem sajtát szerzemény... :) 

Trogir látnivalók: az óváros és a sétány műemlékei

Egy kis, mesterséges szigeten fekszik az óváros. A szigetecskét a szárazföld felől a régi hídon (Trogirski most) lehet megközelíteni. Trogir látnivalók kavalkádjával várja az ide látogató turistákat. Sok műemlék még magán viseli a román építészeti jegyeket, míg mások reneszánsz, barokk stílusban lettek kialakítva. Trogir egy különleges horvát város, hiszen az óvárosban új építésű (100 évnél fiatalabb) épületet nem nagyon találunk.

A Főtér és annak környéke

Szárazföldi kapu

Trogiri sétánkat a Szárazföldi kapunál kezdjük. Egykoron felvonóhíd és két erős bástya állt itt a hívatlan vendégek elrémisztése végett. A kapu tetején Trogir védőszentjének, Szent János (Sv. Ivan) szobra őrzi a mai napig a városka nyugalmát.
A középkorból maradt meg a Szárazföldi kapu. Ha áthaladunk alatta, rögtön a Főtérre érünk ki.
Bejárat Trogir óvárosába a Szárazföldi kapun keresztül
A Szárazföldi kaputól néhány perc sétával elérjük Trogir óvárosának Főterét. Itt találjuk a Szent Lőrinc katedrálist (Sv. Lovro) a Cipiko-palotát és a Városházát.

Főtér

A Főtér több száz éve itt található. Mindig is itt volt. Ez volt a város életének központja, a hivatalos rendelkezések helye. Trogir látnivalóinak nagy része is itt fekszik, úgymint a Szent Lőrinc katedrális, a Loggia és az Óratorony. Ma már kicsit elképzelni, de a Szent Lőrinc katedrális alapjai a magyar uralom alatt épültek. 

A Szent Lőrinc katedrális

Egy korai keresztény templom romjaira kezdték el építeni a Székesegyházat a XII. században, de csak a XVII. században fejezték be az építkezést. A legtöbb építkezés a XIII. században volt, így a katedrális külseje elsősorban román stílusban, míg a belső részek, boltozatok, gótikus stílusban lettek kialakítva. A harangtornyot a XIV. század végén kezdték el építeni, de csak a kétszáz évvel később, a XV. század végén fejezték be. Mivel a harangtorony építése ennyire elcsúszott, így ezt is gótikus stílusban lett befejezve.
A legmagasabb épület, s egyben Trogir legfontosabb látványossága a Szent Lőrinc katedrális.
A Szent Lőrinc katedrális Trogir központja, s egyben legmagasabb épülete

Radovan - oroszlános - kapu

A trogiri Szent Lőrinc katedrális legimpozánsabb része az oroszlános kapu. A kaput a XII. században Radovan dalmát szobrászmester készítette. A kapu oszlopai és boltívei két részből állnak. A felső (külső) ív Krisztus életéből mutat be jeleneteket. A belső ívben angyalok néznek fel a bibliai történetekre.
Igazi látványosság az Oroszlános kapu
Az Oroszlános kapu a Szent Lőrinc katedrális legszebb eleme
A bejárat melletti oszlopokon a négy évszakhoz köthető munkálatok láthatók. A külső oszlopokon szentek és apostolok, az oszlopok belső oldalain pedig képzeletbeli állatok láthatók, mint sellő, kentaur, szirén, griff madár. A Radovan kapu legszélén két oroszlán, balra felettük Éva, jobbra pedig Ádám szobra látható.

Városháza és az Óratorony

A Városháza avagy Loggia szintén Trogir óvárosának Főterén található, a Szent Lőrinc Katedrálissal szemben. Valaha itt történt Trogir nyilvános törvénykezése. Ma a Logga előtt található napernyős kávézó, a fáradt turisták népszerű pihenőhelye.
A Főtér látnivalók sokaságával vár.
Velencei örökség a Loggia és az Óratorony

Cipiko-palota

A Cipiko-palota a Szent Lőrinc székesegyház mellett, a tér (utca) másik felén található. Nagyon könnyű felismerni a velencei stílusú ablakkereteiről. A palota egy római ház maradványaira épült, Koriolan Cipiko veleneci építész tervei által. Az épület hírességét, szépségét és egyediségét a két darab három részes faragott ablak adja. Miközben a Szent Lőrinc Katedrális haragtornyában mászunk felfelé minden bizonnyal csinálunk egy-két fotót emlékül.
Reneszánsz stílusú a Cipiko palota erkélye
Ahogy a Szent Lőrinc harangtornyán felfelé haladunk, szép fotókat készíthetünk a palota díszes erkélyéről.

Az óváros további érdekességei

Lucic Palota

Ez a legendás épület a vízparti sétányon helyezkedik kel. A XVI. században reneszánsz stílusban építették újjá, azonban a XIX. századi felújítások során visszanyerte eredeti, romos formáját. A híres Petar Lucic (az első horvát Énekek könyvének szerzője) és fia, Iván (a horvát történetírás atyja) éltek itt.

Városi Múzeum

A város eme gyöngyszeme a Garagnin-Fanfogna Palotában található, mely román és barokk stílusban épült. A múzeum gyűjteményében a város politikai, kulturális és művészeti fejlődését követhetjük nyomon alapításától egészen a XX. századig. A Garagnin-Fanfogna család híres könyvtárán túl a múzeum az ókortól a barokkig különböző szobrokat és műemlékekből maradt köveket is őriz. A Cata Dujsin-Ribar Galériában horvát művészek festményeit láthatjuk. Ivan Duknovic szobrász művész művei is kiállításra kerültek. Orihovicában született 1440-ben. Édesapja iparos volt, aki mesterségét Trogirban tanulta. Tehetségét Olaszországban és Magyarországon is elismerték. Tehetsége és egyénisége megnyilvánul műveiben, melyet a római bíboros és Mátyás király is megcsodált.

Szent Péter templom

A Szent Péter templom a városközpontban található a nyugati kapu mellett. A Niccolo Fiorentino által készített Szent Péter mellszobor díszíti a főbejárat feletti homlokzatot. A bencés női kolostor temploma volt.

Szent Borbála kápolna

Trogir egyik legrégebbi kápolnája, mely a főutca végén áll. Óromán stílusban épült. Három hajóját oszlopsorok választják külön. Falai szabálytalan felületű sziklatömbökből épültek. Eredeti formáját mai napig megőrizte.
A picike Borbála templom tornyai is alig férnek bele a fényképezőbe

A tengerparti sétány látványosságai

Tengeri kapu

A tengerparti sétány legérdekesebb része a Tengeri kapu és az egykori várfal. Ezek az épületek mind a középkorban épültek, s a kapu is eredeti állapotában maradt meg. Ahogy a fotón is látszódik az UNESCO védelme alatt áll Trogir óvárosa.
Trogir óvárosa az UNESCO védelme alatt áll. Az egész környék ugyanígy néz ki több száz éve.
A Tengeri kapu, a várfal és a környező épületek a középkorban épültek.

Berislavic Palota

Petar Berislavic Palotája a városi múzeumnál található. Gótikus stílusban épült. Itt született névadója, Petar Berislavic, aki horvát helytartó és püspök volt, és nem utolsósorban a törökök elleni támadás egyik vezetője is.
Ez a palota már a kikötői sétányon fekszik

Kamerlengo erőd

Trogir óvárosának észak-nyugati sarkában fekszik a Kamerlengo erőd (horvátul: Kaštel Kamerlengo). A XIII. században kezdték el építeni. Miután 1420-ban a Velencei Köztársaság Trogirt is elfoglalta az erődítményt tovább építették. Erős és masszív haditengerészeti bázissá építettek. Ekkor nyerte el a Kamerlengo erőd a mai formáját. Ma Trogir középkori látképének egyik legimpozánsabb eleme az erődítmény. Nyaranta könnyű- és komolyzenei előadásokat tartanak az erőd belsejében.  
A tengerparti sétány legfontosabb látnivalója a Kamerlengo erőd
A sétány végén fekszik a Kamerlengo erőd

Tengeri sétány

Trogir sétányát hatalmas pálmafák kísérik. A sétányon sok-sok éttermet, kávézót találunk. Ha nagyon elfáradnánk, üljünk be valahova felfrissülni. Ez a fotó a Kamerlengo erőd legmagasabb bástyájából készült.
Trogir sétányát pálmasor és luxus jachtok kísérik.
Így néz ki a Trogir sétánya a Kamerlengo erődből

Szent Márk erőd

A torony a velencei uralom idején épült, a XV. században. A város észak-nyugati felében található. Délnyugaton a Kamerlengo erőd, a város másik fő védművét találjuk. A torony és az erőd volt a város fő védelmi rendszere. Közöttük egy gloriettet építettek a francia megszállás idején.
A tengerparti sétány nyugati szegletében fekszik a Szent Márk erőd
Különös, bástya alakja van a Szent Márk erődnek. Ma kellemeset kávézhatunk itt.

Séta Trogir óvárosában

Érdekességként észrevehetjük Trogir utcácskáin sétálva, hogy nem csak a házakat építették kõbõl (pontosabban mészkõbõl), hanem az utcák is ilyen kõtömbökkel vannak burkolva. Az idõk során az utcák középsõ részén, ahol az emberek járnak, annyira megkopott ez a járóburkolat, a házak falainak lábazatához képest, hogy akár tíz centiméterrel is lejjebb lehet az utca kövezete. A kövek nem egyforma keménysége miatt, nem mindenhol egyenletesen koptak le ezek a járólapok, hanem az egyik lejjebb, míg a másik feljebb van.  
Trogir egyik sikátora
Trogir egyik fényesre koptatott sikátora
Mire végigjárjuk Trogir látnivalóit jól elfáradunk. Térjünk be a sétány valamelyik kávézójába, megpihenni, vagy látogassunk el a szemközti Ciovo szigetre. Ha folyamatosan a főúton délre tartunk, pár perces vezetéssel elérjük Okrug Gornji strandját. Itt akár le is hűsölhetünk.

http://www.horvatorszaginfo.hu/helyek/trogir/latnivalok

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése